Символична двуметрова вълна от пластмасови отпадъци заля тази сутрин входа на

...
Символична двуметрова вълна от пластмасови отпадъци заля тази сутрин входа на
Коментари Харесай

Вълна от пластмасови боклуци "заля" екоминистерството

Символична двуметрова " вълна " от пластмасови отпадъци „ заля " тази заран входа на Министерството на околната среда и водите. Демонстрацията е проведена от „ Грийнпийс " – България и Екологично съдружие „ За Земята " с поддръжката на Wind2Win и Tierra Verde. Природозащитниците искат в България да бъде въведена депозитна система за всички бутилки , тъй като разделното събиране не дава мечтаните резултати. 

 

Своеобразният митинг против систематичното безучастие на институциите се случва скоро откакто придошли реки на доста места из страната изложиха на показ сериозния проблем с пластмасовите опаковки, които замърсяват всяко селско дере, крайпътна канавка, нестопанисвана земя, както и язовирите, обясниха уредниците.  Те напомнят един от най-пресните случаи  - „ острова " от отпадъци посред река Искър наоколо до Своге. Трупаните неизвестно какъв брой дълго боклуци по протежението на реката бяха отмити от придошлите води и откриха „ бряг " на стената на язовир „ Своге ". Това наложи незабавна среща сред институциите, последвана от изключително разпределяне на сумата от 220 000 лева за разчистване. " Почистването на това плаващо бунище онагледява поговорката „ след дъжд – качулка ", разясняват от " Грийнпийс ". 

Подобни случки имаше в Бургаско и по река Струма, само че почистването им не стартира толкоз бързо.

Ситуацията е показателна за трайните дефекти на настоящата система за ръководство на отпадъците в България и в частност на разделното събиране на пластмасови боклуци. Веднага откакто фотосите на острова от пластмаса на река Искър станаха известни, доста от възмутените споделиха, че повода е само в хората, които хвърлят. Всъщност следим по какъв начин неналичието или дефицитът на контейнери за разделно събиране водят до ниски равнища на преработване. А това е причина за нерегламентирано изхвърляне или изгаряне на скъпи рециклируеми първични материали. ", споделя Евгения Ташева от Екологично сдружения „ За Земята ".

" Преобладаващата част от отпадъците в плаващото бунище по р. Искър са пластмасови бутилки във всевъзможни размери. И по р. Дунав 80% от отпадъците са пластмасови шишета. Ситуацията в други огромни и дребни реки и водоеми из цялата страна е сходна. А пластмасовите бутилки от полиетилен терефталат (PET) са един от най-търсените материали за преработване, затова крайно нужната промяна на системата следва да стартира точно от пластмасовите бутилки. Още повече, че новата европейска инструкция за ограничение на еднократните пластмаси, която влиза в действие и у нас от юли 2021 година, задължава производителите да събират назад 90% от бутилките, които пускат на пазара ", показват еколозите.  И дават " рецептата ", прилагана във все повече страни по света,

да се  заплаща депозит за всяка купена бутилка

Депозитът в тази ситуация съставлява възстановяема парична сума в подмяна на върната празна бутилка в магазин, както е при стъклените бутилки за бира. За да спре замърсяването на естествената и градска среда с сходни боклуци, депозитната система би трябвало да включва освен един тип стъклени бутилки, само че всички размери и типове пластмасови, железни и стъклени опаковки за питиета.

Настояваме Министерството на околната среда и водите да почерпи от опита на над 10 европейски страни [3] и да вкара депозитна система за всички пластмасови бутилки. Това е желанието и на още над деветнадесет хиляди българи, които поддържаха петицията „ Повече море – по-малко пластмаса " на екологично съдружие „ За Земята " и „ Грийнпийс " – България [4]. Депозитната система се предлага и от европейски политици на най-високо равнище като Франс Тимерманс [5], както и в обща позиция на двете най-големи асоциации на производителите на безалкохолни питиета в Европа
Източник: segabg.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР